php sef link fonksiyonu

PHP Sef Link Fonksiyonu

Sef link; Seach Engine Friendly Link yani Arama Motoru Dostu Link anlamına gelir. Google arama motorunun özellikle önemsediği (Google Url Yapısı ) sef link seo kriterleri açısından çok önemlidir.

Sef link nasıl uygulanır derseniz ?, Arama motorları “site.com/index.php?id=15” yerine daha basit ve anlaşılır olmasını istiyor. URL’lerin mantıklı ve kullanıcının gitmeden anlayabileceği bir yapı her zaman daha tercih edilir. Bunun için genellikle sayfa URL’lerini sayfa başlıklarından alırız ya da daha mantıklı metinler gireriz. Mesela “Bu gün Akşam Ne Giysem?” başlığı ile bir URL oluşturmaya çalışırsak “site.com/Bu%20gün%20Akşam%20Ne%20Giysem?” gibi karmaşık bir url yapısına bürünür. İşte Arama motorları da bu karmaşık url yapısını sevmiyor. Çünkü bu karmaşık URL farklı dillerdeki tarayıcılarda sorun çıkarıp sayfanın bulunamamasına neden olabilmektedir. Bunun yerine site.com/bu-gun-aksam-ne-giysem şeklindeki bir URL hem daha okunaklı ve daha basit bir yapıdadır. Her seferinde bu şeklide güzel görünen URL’leri elinizle yapmaya çalışmak zaman alacağından dolayı sizin için internetten binlercesini bulabileceğiniz PHP için sef_link fonksiyonunu paylaşıyorum.

function sef_link($content,$str=100)
{
  
  $turk = array('Ç', 'Ş', 'Ğ', 'Ü', 'İ', 'Ö', 'ç', 'ş', 'ğ', 'ü', 'ö', 'ı', '-');
  $eng = array('c', 's', 'g', 'u', 'i', 'o', 'c', 's', 'g', 'u', 'o', 'i', ' ');
  $content = str_replace(array('"',"'"), NULL, $content);
  $permalink = strtolower(str_replace($turk, $eng, $content));
  $permalink = preg_replace("@[^A-Za-z0-9\-_]@i", ' ', $permalink);
  $permalink = trim(preg_replace('/\s+/',' ', $permalink));
  $permalink = str_replace(' ', '-', $permalink);
  $permalink = trim(mb_substr($permalink, 0, $str, "UTF-8"),'-');
  return $permalink;
}

 

Bu fonksiyonu diğer sitelerde verilen fonksiyonlarda ayıran özellikler ise çok çizgi yerine sadece tek çizgi kullanılıyor. Türkçe dışındaki harfleri ve özel karakterleri temizleyerek size okunaklı bir URL sunuyor. Ayrıca bu fonksiyon ile çok uzun metinlerde istediğiniz uzunluktan kesebilmeyi sağlar. Böylece çok uzun URL’lerden kaçınmış olursunuz. Ama unutmayınız ki kesilen son karakter “-“ tireye dek gelirse görsellik açısından oda kaldırılır bu yüzden URL ‘de karakter sayısı verilen uzunluktan bir eksik olabilir


Buna Bakmayı Unutma:  4. Yayın Grafik Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.