Okul Dönüşler Başladı

Okula Dönüş Pazartesi Okullar Açılıyor

Haziran ayında tatile giren okullar, önümüzdeki pazartesi tekrar açılıyor. Ortalama 3 aya yakın bir süre tatil yapan öğrenciler için okula dönüşler başladı. Yeni okula başlayan öğrencilerin de olduğu Eğitim öğretim döneminde okula dönüşlerin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirgemek için bazı tavsiyelerimizi olacaktır.

Okula Uyum Sorunu:

Okula Uyum Problemi Çeken ÇocukOkula uyum sorunu yeni başlayan çocuklarda görüldüğü gibi daha ileri ki sınıflarda da görülmektedir. Okula yeni başlayan bir öğrenci gözüyle bakacak olursanız artık ailesinden ayrılmak, yada kreş veya ana okulu öğretmen ve arkadaşlarından ayrılmak zor gelecektir. Yeni arkadaş edinmek yeni bir ortama alışmak zaman alacaktır. Buda yeni başlayan öğrenciler için uyum sorununu ortaya çıkarmaktadır. Okula başlamış olan üst sınıflar için ise 2,5 aylık bir tatilden sonra okula dönmek zor gelmesi normal bir durumdur. Çünkü yaz döneminde sıkılmadan yapılan tatilin arkasında dersler ve ödevlere dönmek sabah erken  kalkmak, düzenli yemek yemek öğrenci üzerinde bir baskı hissettirmekte ve uyum sorunu yaşatmaktadır. bir öğrencide uyum sorununun varlığından bahsedebilmemiz için okula başladıktan 1-2 ayın geçmesi gerekmektedir. Ortalama 1-1,5 ay içerisinde öğrenciler bir birileri ile kaynaşmakta yaz tatilinin rehavetini çabuk unutmaktadır.

Okula Uyum Sorunu için önere bileceğimiz tavsiyeler: Öncelikle çocuğunuzu şiddetle uygulayarak, bağırarak okula göndermeyin, onun kaygılarını anlayın, okula ve çevresine onun gözüyle bakın, onun için okulu kolaylaştırıcı önlemler alın. Anne yada baba olarak üzerine çok düşüp sık boğaz etmeyin. Okul ile ilgili şeyleri o isterse paylaşsın ama siz öğretmeninden durumu hakkında sık sık bilgiler alın. Ağır hantal okul eşyaları yerine daha sade daha kolay ürünler tercih edin, onun seveceği okul eşyaları alın, okula gitmenin önemini, geleceğinin nasıl şekilleneceği konusunda sık sık konuşun. çevrenizdeki örnek olabilecek kendisinden büyük çocukları örnek gösterin. Okul kadar servis konusunda da dikkat edin, onu kapıdan uğurlayın ama arkasından takip edin. kendine güvenini ne kadar arttırırsa uyum sürecini o kadar hızlı geçirecektir.

Buna Bakmayı Unutma:  En iyi 5 Android Antivirüs Programı

Sabah Kalkma ve Uyku Sorunu:

Belkide yaz tatilinin en büyük dezavantajlarından biri de okullar açılınca yaşanan uyku problemleridir. Tatil döneminde zaman kavramını unutan ve  uyku ve sabah kalkma saatlerini önemsemeyen çocuklar, geç saate yatmaya ve geç saate kalkmaya alıştırmaktadır.  Okula dönüş ile birlikle özellikle sabahçı durumundaki öğrenciler çok erken saatlerde kalkmaktadır. buda öğrencide uykusuzluk problemlerini doğurmaktadır. Bunun sonucunda okula ve derslere uyum sorunları ile dikkat dağınıklıkları ortaya çıkmaktadır.

Öğrencilerde Sabah Kalkma ve Uyku Sorunu için: birinci kural uyku saatimizi düzene koymamız gerekmektedir. 1 Hafta aynı saate yatan ve aynı saate kalkan çocuk bu duruma alışmaktadır. Ailelere büyük görevler düşen bu durumda çocuğunuzu her ne olursa olsun aynı saatte yatırmanız gerekmektedir. Okulların açılmasıyla birlikte aileler yaşamlarını çocuklarına göre ayarlamalılar onların okul durumlarına göre plan ve program yapmalılar. Kaliteli bir uyku için çocuğunuzu odasını iyi havalandırmalı, odada onun uykuya dalmasını önleyici ışık ses görüntü gibi etmenleri kaldırmalısınız. Yatağının rahatlığını ve üzerinin örtülmesini sağlamalısınız. Uyku saatine 1 saat kaladan sonra süt dışında bir şey yedirip içirilmemelidir.

 

 


Bu sayfada yer alan bilgiler hiçbir şekilde tedavi, teşhis ve tanı yerine geçmez ve kesin sonuçlar içermez. Bu bilgiler sağlık hizmeti yerine tutulamaz, kesinlikle ilaç olarak önerilmez, doğrulu 100% kabul edilemez. Ziyaretçilerimizin doğacak tüm sorumlulukları kabul ettiği varsayılmaktadır. Tedavi ve teşhis için Lütfen Sağlık Kuruluşlarına Başvurunuz.

Buna Bakmayı Unutma:  Lazer Göz Cerrahisi Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir