Güneş Yanığı ve Tedavi Yöntemleri

Güneş Yanıkları

Yaz aylarının gelmesiyle Akdeniz ve Ege sahillerine akın ettiğimiz, tatilin tadını doya doya çıkardığımız, deniz ve havuzdan hiç çıkmak istemediğimiz bir gerçek. Güneşin bu kadar güzel tenimizi ısıttığı yaz aylarında hayatımızı kabusa çeviren olay ise güneşten doğru şekilde yararlanmamamız dan dolayı oluşan güneş çarpmaları ve güneş yanıklarıdır.

Güneş yanıkları, derimizin aşırı derecede ultraviyole ışınlarına maruz kalmasıdır. Ultraviyole (UV) ışınlar yada Türkçesiyle morötesi ışınlar gözle görülmeyen farklı dalga boylarındaki güneş ışınlarıdır. Üç Farklı türü vardır ve ikisi bizim için zararlıdır.

Birincisi UVA ışınlarıdır. Bu ışınlar atmosferimizden geçerek direk derimizin alt katmanlarına kadar nüfus edebilmektedir. En güçlü ışın UVA dır ve uzun süre maruz kalmak derimizin elastik yapısını bozarak derin hasarlar açabilir ve derinizin erken yaşlanmasına sebep olabilir.

İkincisi UVB ışınlarıdır. Bu ışınlar UVA ya göre daha az zararlıdır. Çünkü bu Işının dalga boyu daha düşük olduğu için derimizin üst kısımlarına zarar verir. Kızarıklık, su toplama ve şişme gibi etkileri olur ve acılı bir zaman geçirmenize sebep olur.

Üçüncüsü UVC ışınlarıdır ki cildimiz için en az zararlı ışındır. Çünkü atmosfer tarafından emildiğinden dolayı dünyaya yeterince enerjisini aktaramamaktadır Böyle cildimize yeterince nüfus edemediği için cildimize zarar verememektedir.


Peki Cildimizi Zararlı güneş ışınlarından nasıl koruruz, nasıl güneş yanığı olmayız?

Güneşin zararlı ışınlarından korunmanın en iyi yolu güneşe çıkmamaktır ki “Hiç mi güneşe çıkmayalım mı?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Elbette güneşe çıkacağız ancak zamanı iyi ayarlamalıyız. Bunu en iyi ayarlamanın ölçüsü gölgeniz. Gölgeniz boyunuzdan ne kadar kısa ise güneş size o kadar zarar verecektir. Bundan dolayı gölgenizin boyunuza eşit ya da daha uzun olduğu saatlerde dışarı çıkmalısınız.  Bu ölçü ortalama sabah saat 10:00 ile öğleden sonra 15:00-16:00 arası güneşin cildimize en çok zarar verdiği saatlerdir.Bu yazı internetaraclari.com için yazılmıştır. Deniz saatlerinizde buna göre ayarlaya bilirsiniz. Unutmamalıyız ki normal sokaktaki güneş etkisi ile deniz ve kıyılardaki güneş etkisi aynı değildir. Deniz kenarlarında ve kumlu bölgelerde daha çok yanarız. Çünkü kumun içindeki kristaller güneşi yansıtmakta daha çok Ultraviyole ışınlara maruz kalmaktayız.

Buna Bakmayı Unutma:  Kredi Kartı Terimleri

Güneşe çıktığımızda bizi terletmeyecek ancak vücudumuz güneşten direk koruyacak giysiler giymeliyiz.

Açıkta kalan cildimiz içinde güneş koruma kremleri ve nemlendiriciler sürerek cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamalıyız. Sadece cildimiz için değil göz ve saçlarımızın içinde önlemler almalı onları güneşin zararlı etkilerine karşı korumalıyız.


-Güneş yanığının belirtileri nelerdir güneş yanığı olduğumuz nasıl anlarız? Ne kadar süre güneşte kalırsak güneş yanığı olur?

Güneş yanığının etkileri ciltten cilde değişmektedir. Neden değişir ? çünkü herkesin cildindeki nem miktarı farklıdır, her cilt rengi farklıdır ve her cildin UV ışınlarını geçirme miktarı değişkenlik gösterir. Beyaz tenli insanlar koyu tenli insanlara göre daha çabuk yana bilmektedir. Bundan dolayı burada anlatacağımız tüm etkiler her ciltte görülmeye bilir. Birde güneş yanığı belirtileri hemen ortaya çıkmaya bilir. Güneş yanığı olduğunuzu birkaç saat ile birkaç gün sonra anlayabilirsiniz.

Güneş yanığının belirtileri: derinizde acı, kızarıklık ve gerilme hissi, yanık oluşmuş bölgede aşırı sıcaklık elinizde dokunduğunuzda bile sıcaklık farkını hissedebilirsiniz. Kaşıntıyla pullanıp dökülmeye başlayan deriler en belirgin güneş yanığı belirtileridir.

Güneş yanığı aşamaları önce yanma, kızarıklık, yanma ve sıcaklık hissi, ağrı ve acılar, su dolu baloncular ve derinizin soyulması sayıla bilinir.

Bu aşamalar cildinizi etkileyecek düzeyde Güneş ışınına maruz kalmanızdan 2-6 saat sonra başlar, ortalama yarım ya da bir gün sonra en üst düzeye çıkar. Ortalama 1 hafta sonrada deri soyulmaya başlar ke kaşıntılı dökülmeler ile devam eder.

Bunun dışında bazı özel belirtilerde görüle bilinir. Yüksek ateşi yorgunluk halsizlik ve bitkinlik halleri, nabız ve nefes düzensizliği, devamlı susuzluk hissi gözlerin aşırı hassaslığı, deride sertleşme ve anormal renkler alması. Mide bulantısı baş dönmesi ya da baş ağrısı belirtileri görüle bilinir.

Buna Bakmayı Unutma:  E-Ticarete Yeni Başlayacak Olanlar İçin Adım Adım Öneriler

Güneş Yanığı nasıl geçer?

Tüm önlemlere rağmen yine de güneş yanığı olduysanız size birkaç tavsiyemiz olacaktır.

Öncelikle derinin yanma ve ağrı hissini azaltmak için soğuk su ile sık sık duş alın. Çok fazla sabun ya da şampuan kullanmayın deri tahrişini daha da arttıra bilir. Bol bol su içilerek vücudun su kaybını önlemeliyiz. Cildimize nemlendirici kremleri ince bir tabaka halinde sürmeliyiz. Ancak unutmamalıyız ki vazelin gibi aşırı yağlı ve hava geçirmeyen kremlerden uzak durmalıyız. Güneş yanığı beklenenden uzun sürüyorsa aşırı kabarcıklar oluşup baloncukların boyu gittikçe büyüyorsa, enfeksiyon kapmış olabileceğini düşünüyorsanız. Hiç beklemeden Bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Çünkü Cilt yanığının ya da güneş yanığının ileri ki safhası Cilt kanseri olabilir.

Güneş yanığında doğal tedavi yöntemleri:

Duş alırken lavanta yağı kullanmak ateş düşürücü etkisinden dolayı cildinizi rahatlatacaktır. Aloe veralı kremleri ya da jelini cildin hava alacağı şekilde sürme iyileşmeyi hızlandıracaktır. Ekinezya çayını içerek enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Kurumuş cildinize zeytin yağı sürerek nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Salatalık yanık bölgelere sürülürse yanma hissini ve acıyı azaltacaktır. Zeytin yağı gibi yanık bölgeye yoğurtta sürülebilir. Poşete koyduğunuz buzu üzerinden gezdirebilirsiniz. Salla çay poşetlerini soğuduktan sonra yanık bölgelerde kullanabilirsiniz. Acılarınız hafiflediğini hissedeceksiniz.


Bu sayfada yer alan bilgiler hiçbir şekilde tedavi, teşhis ve tanı yerine geçmez ve kesin sonuçlar içermez. Bu bilgiler sağlık hizmeti yerine tutulamaz, kesinlikle ilaç olarak önerilmez, doğrulu 100% kabul edilemez. Ziyaretçilerimizin doğacak tüm sorumlulukları kabul ettiği varsayılmaktadır. Tedavi ve teşhis için Lütfen Sağlık Kuruluşlarına Başvurunuz.

Buna Bakmayı Unutma:  Braille Neue Yazı Fontu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir