Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir ?

Bebeklerde burun tıkanıklığı genellikle iltihaplı bir rinit (burun iltihabı) nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, burun tıkanıklığının geçmesi için aşağıdaki yollar denenebilir:

Su ile burun temizliği

Bebeklerin burunlarını su ile temizlemek için bir pipet veya burun aspiratörü kullanabilirsiniz. Bu, bebeğin burun deliklerini temizler ve tıkanıklığı azaltır.

Salin solüsyon

Bebeklerin burunlarını temizlemek için salin solüsyonlar kullanabilirsiniz. Salin solüsyonlar, bebeğin burun deliklerini nemlendirir ve tıkanıklığı azaltır. Salin solisyonlar içinde burun için en etkilisi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik, bir tür tuzlu sudur. Bu, vücudun ihtiyacı olan tuz oranının yanı sıra, bazı mineraller ve diğer maddeler içerir. Bu tuzlu su, burun tıkanıklığının giderilmesi için kullanılabilir. Serum fizyolojik ayrıca, yaraların temizlenmesi, burun veya gözlerde enfeksiyonların önlenmesi veya burun ya da göz cerrahisi gibi amaçlar için de kullanılabilir.

Nemlendirici cihazlar

Bebeklerin burunlarını temizlemek için nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz. Bu cihazlar, bebeğin burun deliklerini su veya buharla temizler ve tıkanıklığı giderir.

Homojenize süt

Bebeklerde burun tıkanıklığı olan bebeklerde süt vermenin rahatlatıcı olduğu düşünülmektedir.

Eterik (Uçucu) yağlar

Eterik (Uçucu) yağlar bebeklerde burun tıkanıklığını azaltmak için kullanılabilirler. Uçucu yağların deriyi tahriş etme özelliği olduğunda, kullanımı hakkında doktorunuza danışmadan ve kullanımını şeklini iyice öğrenmeden kullanılmamalıdır.

Lütfen unutmayın ki, sadece doktorunuzun önerilerini uygulayın ve önerilerini kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca, bebeklerde burun tıkanıklığının devam ettiği durumda, doktorunuza başvurmanız önerilir.


Bu sayfada yer alan bilgiler hiçbir şekilde tedavi, teşhis ve tanı yerine geçmez ve kesin sonuçlar içermez. Bu bilgiler sağlık hizmeti yerine tutulamaz, kesinlikle ilaç olarak önerilmez, doğrulu 100% kabul edilemez. Ziyaretçilerimizin doğacak tüm sorumlulukları kabul ettiği varsayılmaktadır. Tedavi ve teşhis için Lütfen Sağlık Kuruluşlarına Başvurunuz.

Buna Bakmayı Unutma:  4. Yayın Grafik Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir