Pazarlamanın 4 P’si

Günümüzde pazarlama artık ciddiye alınması gereken kavramların başında gelmektedir. Pazarlamanızı ciddiye almaya hazırsanız, bir pazarlama planıyla başlamanız gerekir. Bu pazarlama planına “Pazarlama Karması” denir. Günümüzün online dünyasında klasik pazarlama kavramlarından birinin nasıl kullanılacağını ele alacağız. Ürün, fiyat, yer ve tutundurma ile ortaya çıkaran pazarlamanın “4 P’si” pazarlama planlarınız için mükemmel bir konsepttir.
Orijinal pazarlama karması için pazarlamacı ve akademisyen Jerome E. McCarthy tarafından önerilen 4P, pazarlamayla ilgili daha sağlıklı karar vermemizi sağlar. İş döngüsünün 4 temelini etkili bir şekilde özetleyen McCarthy’nin pazarlama karması, o zamandan beri iş dünyasında en kalıcı ve en yaygın kabul gören çerçevelerden biri haline gelmiştir.


4 P’nin ana bileşenleri şunlardır: Ürün(Product) , Fiyat(Price) , Yer(Place) ve Tutundurma(Promosyon) . Bu kombinasyonu bir şirketin 4 P’yi benimseme ve uygulama becerisi veya eksikliği, bir işletme olarak başarılı olmak ve başarısız olmak arasındaki tüm farkı yaratabilir.
4P’nin her biri birbiri üzerine inşa edilir ve birbiriyle etkileşime girer ve hem işin kendisinde hem de sürekli değişen pazarımızda hem iç hem de dış faktörlerle yönetilir. Pazarlamanın 4 P’si birincil amacı, yaygın ürün adaptasyonu ve devam eden başarı için olası engelleri dikkate almamıza yardımcı olmaktır.

Öyleyse Pazarlamanın 4 P’sini açıklama için ne bekliyoruz:

ÜRÜN

ihtiyacı için tüketiciye sunulan mal, hizmet veya fikirdir. Ürün seçimlere ya da üreticinin hayal gücüne bağlıdır. Ancak büyük ölçüde pazarın talep veya ihtiyacına bağlıdır.

FİYAT

insanların bir ürün için ödediği maliyettir. Buna temel maliyetler (malzemeler, üretim ve nakliye) artı giderler (kira, ofis malzemeleri, sağlık hizmetleri vb.) Her zaman rekabete bakmanız gerekirken, akıllı bir işletme, insanların gerçekte ne ödeyeceğine bakar. Önemli olan şey budur. Taban çizginizin üzerine çıkamazsanız ve hedef karınızı elde edemezseniz, o zaman bu bir kaybetmeye mahkumsunuz.

YER

tüketicilere ulaşmak için her zaman bir yer bulmalısınız. Ürünlerinizi potansiyel müşterilerinize ulaştırmadıktan sonra pazarlamanın ne anlamı olabilir ki. İşte sizde place (Yer) bulmalısınız. Bu yerler mağaza, pazaryerleri gibi fiziki mekanlar olduğu gibi internet, sosyal medya gibi sanal ortamlarda olabilir. Aslında yer, hedef müşterilerinizin ürününüzü alabileceğiniz her yerdir.

Buna Bakmayı Unutma:  Dijital Pazarlamanın Dinamikleri

TUTUNDURMA

reklam yoluyla, ağızdan ağıza yayılma yoluyla, tv ve radyolar ile internet ve sosyal medya yoluyla ürünün teşhiri ve tüketiciye tanıtılması yada hatırlatılması işidir. Tutundurma, müşterileri satın almaya yönlendirmek için doğru ürünü doğru yere, doğru fiyata, doğru zamanda koyarak ilk 3 P’yi özetleyen bir iletişim aracıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.