Emlakçılar için Dijital Pazarlama

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama Stratejileri

İnkâr edilemez oranda büyüyen internet dünyası, artık sadece eğlence, ya da bilimsel araştırma yapılan bir mecra olmanın yanında ticaretin de döndüğü bir ortam haline geldi. Özellikle 2000 li yıllardan sonra hızla yayılan internette birçok firma yer alma yarışına girdiler. Birçok sektör e-ticaret siteleri ile alıp başını gittiler. Ancak bu konuda geç kalmış sektörlerin başında gelen gayrimenkul (Emlak) sektörü de dijital pazarlama konusunda son dönemde atağa geçmiş durumda. Özellikle yurt dışı müşterilerine ulaşmak amacıyla başlansa da yurt içinde de kiralık daire, satılık daire arayan müşteri kitlelerine ulaşmayı başardılar. Emlakçılar emlakçılık sektörünün geleceğini şekillendirmeye başladılar.  Bu makalemizde ise emlak sektörünün dijital dünyada nasıl var olması gerektiği üzerine bir anlatımımız olacaktır.

Göz-Gez-Arpacık-Hedef iskelete üzerine oluşturduğumuz Emlak sektöründe dijital pazarlama stratejimizde başarıyı sizde elde edecek yanlış eksik ve hatalarınız fark edeceksiniz.

GÖZ (EMLAK)

Emlak sektöründe ürün grubu olarak düşünüldüğünde başta satılık ya da kiralık olarak ikiye ayrılır. Daha sonra daire, ev, dükkân, işyeri, depo gibi gayrimenkul gruplarına ayrılır. Ürünümüzü yani emlağımızı iyi tanımalıyız. Emlak’ın tüm özelliklerini iyi bilmeli bunları kayıt altına almalıyız. Emlak resimlerini ve videolarını çekmeli adres ve harita üzerinde noktasını iyi bilmeliyiz. Kötü ya da düşük çözünürlüklü, gece karanlıkta ya da az ışıkta çekilmiş resimler ya da aşırı efekt ile inandırıcılığını kaybetmiş resimler kullanılmamalı, müşteriyi yanıltıcı yalan yanlış bilgiler verilmemelidir. Bugün internet dünyasında üründen vazgeçme oranının %72 isi vaat edilen ürünün olmamasıdır. Diğer emlakçılar ile ortak sattığınız ya da kiraladığınız Emlaklar için isim bulurken dikkatli olmalı emlağı anlatmalı ancak çok ayrıntıya girilmemelidir. Yoksa satıcı ile alıcı kendi aralarında sizi devre dışı bırakıp buluşabilirler. Tüm ürünleriniz detayları ile hazırlandığına göre sonraki aşamamıza geçebiliriz.Dijital Pazarlamada Ürün Emlak

Buna Bakmayı Unutma:  Kredi Kartı Terimleri

GEZ (PAZARLAMA NOKTALARI)

Nasıl gerçek dünyada bir ürünü satmak için bir iş yeri, ya da dükkana ihtiyacınız varsa, insanların sizi bulması ve ürünlerinizi görmesi için de network’lere (pazarlama noktalarına) ihtiyaç vardır.

 1. Web Siteleri:

  Kendinize ait bir web sitenizin olması çok önemlidir. Bu hem sizin ciddiyetinizi, hem de gayrimenkullerinizi iyi tanıtmak için idealdir. Web sitenizin sınırları sizin düşünce sınırlarınızdır. Sitenizde iletişim araçlarını (e posta, whatsapp, telefon ve fax numaralarınız , iletişim formlarımız) kullanmayı unutmayın.

 2. Sosyal Medya (facebook, youtube, İnstagram, twitter ,tiktok,):

  Bugün Türkiye’deki internet kullanıcıların %64 ü sosyal medya kullanıyor ve günde ortalama 4 saatini geçiriyor. Sizde Emlaklarınız ve firmanızı tanıtmak için daha iyi bir fırsatınız olmaz. Bu işi yaparken dikkat etmeniz kişisel sosyal medya hesapları ile şirket hesaplarını karıştırmayın. Hiçbir müşteri sosyal medyada Emlaklara bakarken arada ailesi ile piknik yapan birinin resmini görmek istemez, güvenirliğinizi kaybedersiniz.

 3. İlan Siteleri (zingat, hürriyet emlak, sahibinden):

  Nasıl bir ürünü en güzel Pazar yerlerinde satarsanız Emlaklarınızı da emlak İlan sitelerinde satmayı deneye bilirsiniz. Çünkü bu sitelere gelen müşterilerin amacı zaten gayrimenkul almak ya da kiralamaktır. Ama bunun da sizin için bir maliyeti olacaktır.

 4. Blog ve Forum siteleri:

  internette daha çok teknik detay ve özellik araştıran insanların uğrak yeri olan blog ve forum siteleri sosyal medya gibi ürün satma amacıyla değil bilgi edinmek isteyen insanlara fikir vererek emlak satabilirsiniz

Dijital Pazarlama Noktaları

ARPACIK (PAZARLAMA)

Ürün ve satış noktalarımıza kara verdikten sonra artık Emlak’ımızı pazarlamaya başlaya biliriz. Bu pazarlama süreci fiziki dünyadaki mantıkla ilerlese de hedef ve araçları seçme imkanımız daha fazla. İnternet dünyasındaki pazarlamaya Dijital Pazarlama deniliyor ve Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama çok önemlidir. Dijital pazarlamayı genellikle pazarlama noktaları üzerinden yapıyoruz.

 • Emlak web sitesi için dijital pazarlama:

  web siteniz için reklam vere bilirsiniz. Bu reklam için de Google Adwords (Yeni adı Google Ads oldu) u kullana bilirsiniz. Kelimeler üzerinden vereceğimiz reklam ile sizde Google aramalarında üstte çıkar müşterilerin sizin daha iyi bulmasını sağlarsınız. Kelime bazlı fiyatlandırma sunan Google Adwords sizi diğer rekabete giren kişiler ile karşılaştırıp ona göre fiyatlandırma sunmaktadır. Zaman zaman kiralık daire ya da satılık daire gibi kelimelerin tıklanma oranları 3-4 tl ye varmaktadır. Bu fiyatlandırmalar ülkelere göre de değişmektedir. Siteniz için reklam dışında da Google de üst sıralarda çıkmak için SEO çalışmaları yaptıra bilirsiniz. Bu sitenizin para vermeden Google üst sıralarda çıkmasını ve kullanıcıların sizi daha kolay bulmasını sağlar. Emlak SEO çalışmalarına önem vererek sitenizin uzun vadeli ziyaretçi akışını sağlarsınız. Özellikle Satılık emlak, satılık daire, satılık ev, kiralık ev, satılık dükkân, kiralık iş yeri, satılık arsa gibi kelimeler üzerine çalışmalar yaptıra bilirsiniz.

 • Emlak Sosyal medya hesapları için dijital pazarlama:

  Aynı web siteleri gibi reklam ile ya da organik (ücret ödemeden doğal işlerle) ile de sosyal medya hesaplarınız üzerinden pazarlama yapa bilirsiniz. Örneğin emlağın videosunu youtube üzerinden yayınlaya bilir, facebook emlak ve gayrimenkul grupları üzerinden yayınlar yapabilirsiniz… ya da İnstagram üzerinden emlağınızın en güzel resimlerini yayınlayarak müşterileriniz dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Daha çok müşteri kitlesine ulaşmak içinde facebook , İnstagram, youtube , twitter ücretli reklamları verebilirsiniz. sosyal medya reklamları daha özelleştirile bilinen ve daha ucuz reklam tipleridir. Bunun yanında Ünlü sosyal medya hesaplarında ücret karşılığı sizi ya da emlağınızı tanıtmasını isteye bilirsiniz.

 • Emlak İlan siteleri için Dijital Pazarlama:

  emlakjet, zingat, hürriyet emlak, sahibinden gibi toplu ilanlarınızı ücretsiz ya da ücretli girebileceğiniz sitelere üye olabilirsiniz. Satılık ve kiralık kategorilerinin altında arsa, tarla, daire, ev, villa, dükkan , işyeri , depo gibi alt kategoriler ile Emlak fiyatı, emlağın yılı, ölçüleri ve diğer özelliklerinizi filtreleyebiliyorsunuz . Rekabetin çok olduğu bu sitelerde ilanınız süreli yayınlarsınız ve daha üstte ve ön planda çıkmak için ödeme yapmaktan kaçınmayın. Hızlı satış ve kiralamalar için en ideal yöntemlerden biridir.

 • Emlak Blog ve Forum sitelerinde Digital Pazarlama:

  Emlak ve gayri menkul konusunda bulacağınız blog ve forumlara ücretli ya da ücretsiz ürün emlak tanıtımı gönderebilir ya da yazdırabilirsiniz. Bunun yanında sizde kendi blog siteniz kurarak emlak ve emlak sektörü hakkında bilgilendirici yazılar yaza bilir kendi Emlaklarınızın reklamını yapa bilirsiniz.

Emlak Satış Sonrası Mutlu Müşteri

HEDEF (SATIŞ SONRASI)

Pazarlama sonrası ilk satışınız yaptınız ve dijital dünyada varlığınızı hissettirmeye başladınız. Tüm satış ve ya kiralama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra artık müşteri ile ilişiğinizi kesmeyin. Unutmayın ki Türkiye ortalama insanlar 4 defa ev değiştiriyorlar, 2 defa ev satın alıyorlar. Sizden ev kiralayan, ya da satın alan müşteriniz gelecek defa neden sizi tercih etmesin? Eldeki müşterinin korunma maliyeti yeni müşteri edinme maliyetinin dörtte biridir. Bundan dolayı satış sonrası müşterilerinize memnuniyet anketi düzenleyin, SMS ile özel günlerinde kutlama gönderin, hatta onlardan izin alarak eline yeni Emlaklar geldikçe bilgilendirme mesajları gönderebileceğinizi hatırlatın. Müşteriniz kendisi almasa bile yakınını arkadaşını size yönlendirebilir.  Böylece Ağızdan Ağıza yayılarak sizi müşteriniz pazarlar. Bunun yanında internet dünyasında firmanız ya da emlağınız hakkında yazılmış kötü yorumları takip edip online itibarınız korumanız gerekmektedir. Bu yorumları gerek site sahipleri gerek yazan kişiler ile görüşüp kaldırma yoluna gidebilirsiniz.

Bu yazımızda Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama Dinamikleri Üzerine İpuçları Sunduk.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.