1. Kurumsal Tasarım/Görsel kimlik grafik tasarımı

Marka, bir işletme veya kuruluş ile hedef kitlesi arasındaki en önemli ilişkidir. Marka kimliği ise kuruluşun kişiliği, sesi, özü, anıları, duygu ve deneyimlerini aktarır. Görsel kimlik grafik tasarımı tam olarak şudur: İşletmenin soyut niteliklerini görseller, şekiller ve renkler aracılığıyla iletmek için bir markanın yüzü olarak hareket eden marka kimliğinin görsel unsurudur.

Visual Studio Code İçin Tasarlanmış Logo
Visual Studio Code İçin Tasarlanmış Logo


Görsel kimlik grafik tasarımında uzmanlaşmış tasarımcılar, bir markanın kimliğini temsil eden logolar, tipografi, renk paletleri ve görüntü kaynakları gibi varlıklar oluşturmak için marka paydaşları ile işbirliği yapar. Standart kartvizitlere ve kurumsal kırtasiye malzemelerine ek olarak, tasarımcılar genellikle en iyi uygulamaları açıklayan ve çeşitli medyalarda uygulanan görsel markalama örnekleri sağlayan bir dizi görsel marka kılavuzu (stil kılavuzları) geliştirirler. Bu kılavuzlar, gelecekteki uygulamalarda marka tutarlılığını sağlamaya yardımcı olur.

Kurumsal tasarım ya da görsel kimlik tasarımı, en yaygın tasarım türlerinden biridir. Görsel kimlik grafik tasarımcıları, tüm görsel medyaya uygun tasarım öğeleri oluşturmak için her tür grafik tasarım hakkında genel bir bilgiye sahip olmalıdır. Ayrıca mükemmel iletişime, kavramsal ve yaratıcı becerilere ve endüstrileri, kuruluşları, trendleri ve rakipleri araştırma tutkusuna ihtiyaçları vardır. Grafik programlarını (Photoshop,  Ilustrator, Indesign, After Effect v.b.) profesyonel ve hızlı olarak kullanabilen, yüksek tasarım fikir gücüne ihtiyaç duyar.

Örnek Tasarımlar:
  • Logo
  • Kartvizit
  • Antetli kâğıt
  • Dosya ve klasörler
  • Yönlendirme levhaları
  • Ofis içi bilgi levhaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir