braille neue font

Braille Neue Yazı Fontu

Japon grafik tasarımcı Kosuke Takahashi mevcut harfler ile Braille alfabesi  harflerini birleştirerek hem görenlerin hem de görme engellilerin okuya bileceği bir yazı fontu yarattı.

Kör Alfabesi yada görme engelli alfabesi olarak adlandırılan Braille alfabesi Louis Braille tarafından 1821 yılında icat edildi. Braille’in kendisi de görme engelliydi ve bu alfabe sayesinde hayatı çok kolaylaştı. Kosuke Takahashi ‘de görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak, braille alfabesinin gündelik hayatta her yerde kullanılmasını sağlamak için tasarlamış. Braille Neue yazı fontu ile braille’i mevcut karakterlerle birleştiren evrensel bir yazı tipi oluşturduğunu belirten Takahashi; hem gören hem de kör insanlarla aynı yazı metninde iletişim kurabilmelerini amaçladığını belirtmiş. Braille Neue yazı fontu iki tipten oluşuyor. İngilizce alfabe için Braille Neue Standard , Japonca ve İngilizce için de Braille Neue Outline. Kosuke Takahash ‘in en büyük hayalinin bu yazı fontunun 2020 Tokyo Paralimpik Olimpiyatlarında kullanılması olduğunu söylemiş.

Mevcut durumda;  kamusal alanlarda Braille yazılarını nadiren görüyoruz çünkü ek yer kaplıyor ve yada çokta önemli olmadığı düşünülüyor. Braille Neue fontu ile braille alfabesi kullanan insanlar için kullanımını kolaylaştırarak bir çok sorun giderilmiş olacak. Özellikler kamu binalarında , park  ve bahçelerde, restaurant ve cafe gibi sosyal ortamlarda görme engellilerin bir çok sorunu çözülmüş olacaktır. Bu yazı tipini yayarak, daha fazla insanın braille alfabesi ile tanışmasını sağlayabiliriz.

brailleneue.com web sitesinde daha detaylı bilgilerini bulabilirsiniz.

 


Buna Bakmayı Unutma:  8. Sanat ve İllüstrasyon için Grafik Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir