5. Ambalaj Grafik Tasarımı

Çoğu ürün, koruma, depolama, dağıtım, satış ve pazarlama için ambalaja ihtiyaç duyar. Ancak ambalaj tasarımı tüketicilerle de doğrudan iletişim kurabilir, satın almayı doğrudan etkileyebilir. Bu da onu son derece değerli bir pazarlama aracı yapar. Her kutu, şişe, poşet, cam, karton markanın hikayesini anlatan bir tellaldır. Ürünün pazarlama sürecinde hedef kitleyi etkilemek için 3 saniye veya daha az bir süreye ihtiyaç olduğunu unutulmamalı ve ambalaj tasarımının her noktasının önemi çok iyi kavranmalıdır.


Ambalaj tasarımcıları bir ürün için konseptler yaratır, maketler geliştirir ve baskıya hazır dosyalar oluşturur. Baskı süreçleri; uzman bilgisi ve endüstriyel tasarım ve üretim konusunda keskin bir anlayış gerektirir. Ambalaj tasarımı pek çok disipline dokunduğundan, tasarımcıların kendilerini bir ürün için fotoğraf, illüstrasyon ve görsel kimlik gibi başka varlıklar yaratırken bulması olağan bir durumdur.

Ambalaj tasarımcıları, belirli bir ambalaj türü (çikolata, su veya içecek kutuları gibi) veya belirli bir endüstri (gıda, çocuk oyuncakları, gibi) konusunda uzman olabilirler. Çalışmalarında güçlü bir baskı ve endüstriyel tasarım bilgisine ek olarak birinci sınıf kavramsal ve problem çözme becerileri gerektirir. Müşterilerin, pazarlamacıların ve üreticilerin taleplerini karşılamak için esnek olmalı ve mevcut trendlerin farkında olmalıdırlar. Ambalaj materyalleri, ürün içerikleri, ürün fiziği hakkında fikir sahibi olmaları gerekmektedir. Ürünü teorikte iyi tasarlanmalı ki pratikte sorunlar yaşanmasın.


Buna Bakmayı Unutma:  En İyi 15 Ücretsiz Kod Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.