3. Çevrimiçi kullanıcı arayüzü (UI) grafik tasarımı

Bir kullanıcı arayüzü (User interface) kısaca UI, bir kullanıcının bir cihaz veya uygulamayla nasıl etkileşim kurduğudur. UI tasarımı, arayüzlerin kullanımını kolaylaştırmak ve kullanıcı dostu bir deneyim sağlamak için tasarlama sürecidir.

Kullanıcı arayüzü, bir kullanıcının etkileşimde bulunduğu cihazdaki (telefon, bilgisayar, kiosk, oyun konsolları vb.) her şeyi (ekran, klavye ve fare) içerir. Ancak daha fazla etkileşim için grafik tasarım bağlamında, UI tasarımı kullanıcının görsel deneyimine ve düğmeler, menüler, ekran grafik öğelerinin tasarımına odaklanır. Estetik çekiciliği teknik işlevsellikle dengelemek bir UI tasarımcısının işidir.

UI tasarımcıları masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar, web uygulamaları ve oyunlarda uzmanlaşmıştır. UX (kullanıcı deneyimi) tasarımcıları (uygulamanın nasıl çalıştığını belirleyen) ve UI geliştiricileri (çalışmasını sağlamak için kod yazan) ile beraber bir şekilde çalışırlar.

UI tasarımcıları hem ciddi grafik tasarım becerileri hem de UI / UX kuralları, duyarlı tasarım ve web geliştirme konusunda mükemmel bir anlayışla desteklenen ekip oyuncuları olmalıdırlar. Grafik uygulamalarına ek olarak, HTML, CSS ve JavaScript gibi programlama dilleri bilgisine ihtiyaçları duyabilirler.

 

Kullanıcı arayüzü grafik tasarım örnekleri
  • Web sayfası tasarımı
  • Tema tasarımı (WordPress, Shopify vb.)
  • Oyun arayüzleri
  • Uygulama tasarımı

Buna Bakmayı Unutma:  7. Çevresel Grafik Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.