Koro – Les Choristes Çok Güzel Bir Müzikal Film

Koro;  2004 yapımı dramatik, müzikal ve çocuk filmidir. Orijinal Adı “Les Choristes” dir. Türkiye’de 29 Nisan 2005 Tarihinde gösterime girmiş 1 saat 35 dakikalık eğlenceli , IMDB ‘de  8,3 puanlık harika bir film.

Ekipten bahsedecek olursak filmin yönetmeni Christophe Barratier , senaryo René Wheeler. Müzik ve Beste Bruno Coulais dir.

Les Choristes (Koro) filminin müziğine dinleye bilirsiniz.

Les Choristes (Koro) filminin oyuncularına gelirsek:

Gérard Jugnot Rolü : Clément Mathieu
François Berléand Rolü : Rachin
Jacques Perrin Rolü : Pierre Morhange Büyümüş Hali
Jean-Baptiste Maunier Rolü : Pierre Morhange
Kad Merad Rolü : Chabert
Marie Bunel Rolü : Violette Morhange
Jean-Paul Bonnaire Rolü : La Père Maxence
Paul Chariéras Rolü : Régent
Carole Weiss Rolü: La Comtesse
Philippe Du Janerand Rolü: Monsieur Langlois
Maxence Perrin Rolü: Pépinot
Didier Flamand Rolü: Pépinot Büyümüş Hali
Grégory Gatignol Rolü: Mondain

Les Choristes (Koro) filminin  Konusu :

  • Dikkat Spoiler içerir.

Fond de l’Étang Fransa’da yatılı bir okuldur. Olaylar burada gerçekleşir. Olay 2. Dünya savaşı sonrasın (1949) da geçer. Başrol oyuncumuz Clement Matheui (Gérard Jugnot) bu okulda müzik öğretmeni olarak işe başlar. Okulun girişinde savaşta annesi ve babasını kaybetmiş Pepino adlı öğrenci ile karşılaşır. Gölün Dibi adındaki bu okulda toplumdan soyutlanmış sorunlu öğrenciler okumaktadır ve bu okulun müdürü Rachin (François Berléand) ise okulda disiplini sağlamak adına “etki-tepki” prensibini benimsemiş ve yapılan her yaramazlığa kesinlikle en ağır cezalar ile karşılık vermektedir. Ancak Clement bu felsefenin çocukların üzerinde işe yaramadığını tam tersine daha çok kindar ve asi yaptığını anlatmaya çalışsa da başaramaz. Bu öğrencilerin kurallara uymasını ve yaramazlıklardan vaz geçmeleri için en iyi bildiği yolu dener, “Müziği”.

Önce sınıfta bir koro kurar ve onları yavaş yavaş müzikle eğitmeye başlar. Morhange adlı öğrencinin diğerlerine oranla yeteneği daha fazladır.  Annesi ile konuşup daha iyi bir müzik eğitimi alması için başka okula götürmesini istese de annesinin de maddi imkanları kısıtlıdır. Morhange’in annesi ile her fırsatta konuşurken Clement ona aşık olmaya başlar ancak o başka biriyle evlenmeye karar verir. Ve daha sonra Morhange i o okuldan alarak müzik okuluna veriri. Bu sırada   Clement okulda bir konser vermeyi planlar ve tüm zorluklara ve müdürün diretmesine rağmen saygın kişilerin önünde bu konseri vermeyi başarır. Bu sırada okula ailesi olmayan, her okulda büyük sorunları yüzünden kovulmuş bir öğrenci gelir ve Clement o öğrenciye de müzik ile yardım etmek istese okulun parasını çalma suçundan tutuklanınca okuldan kovulur. Clement o öğrenci için de “O benim tek baritonumdu” diyerek her öğrenciye ayrı ayrı değer verdiğini gösterir. Ancak parayı başka bir çocuğun çaldığı ortaya çıkar. Bu öğrenci daha sonra, Clement öğrencileri gizlice pikniğe götürdüğü bir gün okulu yakar.

Buna Bakmayı Unutma:  Dijital Pazarlamanın Dinamikleri

Müdür bu sorumsuzluğun faturasını Clement’e keser ve onu okuldan kovar. Okuldan ayrılırken Pepino ise kendisini bırakmamasını götürmesini ister oda annesiz ve babasız Pepino’yu da yanına alarak okuldan ayrılır.  Müdür faturayı Clement’e kesse de paçasını kurtaramaz ve hakkında soruşturma açılarak müdürlükten kovulur.

Filmin sonunda; yıllar sonra (50 yıl) Pepino ve Morhange in bir araya gelerek Clement’i yâd etmesi ile biter.

Film özellikle müzikleri ile ön plana çıkmaktadır. Ailecek zevke izleye bileceğiniz bir film.

Koro en iyi yabancı film dalında Oscar ve Altın Küre adaylığı ile pek çok adaylık kazanan bir filmdir. Fransa’daki Sezar Ödülleri’nde En İyi Müzik ve Ses Ödüllerini almıştır.

Filmin Fragmanı:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir