Superonline Fiber Modem Arayüzünden Port Yönlendirme

İçerikler

Superonline Fiber İnternet Modem Arayüzünde Port Yönlendirme yani NAT açmak için hazırladığımız yazımızda öncelikle modemimizin ara yüzüne erişiyoruz. Genellikle 192.168.1.1 ip adresi ile genellikle ulaşabiliriz ancak sizin arayüz ipniz farklı ise müşteri hizmetlerinden ya da kurulum esnasında verilen kitapçıktan öğrenebilirsiniz. ara yüz sayfasına girince karşınıza kullanıcı adı ve şifre isteyen bir bir ekran gelir..  Superonline’nin size verdiği şifre ve kullanıcı adını girerek modem ara yüzünüze erişiyoruz. kullanıcı adı ve şifrenizi genelde admin ve superonline gibi geneldir. Kullanıcı adınız ve şifrenizi en kısa sürede değiştirin. İnternete bağlanan tüm cihazlarınız güvenlik tehlikesi altındadır.

Superonline Port Yönlendirmesi

port yönlendirme sayfasına ulaşmak için  Üstten

Internet > Port Yönlendirme linkine tıklıyoruz. açılan sayfada bize daha önceden tanımlı yönlendirilmiş portlar varsa onları gösteriyor. buradan düzenleme yada silme işlemlerini de yapa biliyoruz.

Eğer yeni bir port tanımlayacaksak +Yeni bağlantı noktası adresleme linkine tıklayarak tanımlama ekranını açıyoruz.

burada :

Türü bölümü : 

Uygulama seçersek sağ tarafındaki seç menüsü aktif hale gelir ve buradan hazır uygulamalardan seçebiliriz. örneğin Web servisi seçerseniz sizin adınıza port alanlarına 80. portu ekler.

Özel Alan Seçerek Devam edersek altta ki bir çok alanı bizim eklememiz gerekecek.

Arayüz Bölümü: 

WAN_INTERNET seçeneği ile fiber yada kablo ile modeme interneti mi yönlendirmek istediğimizi , WAN_3G ile de modeme takılan sim kart aracılığı ile gelen interneti mi yönlendirmek istediğimizi seçebiliyoruz.

Protokol Bölümü: 

Protokoller bilgisayarların bir biri ile haberlermesinde ortak bir yapı kullanmayı sağlar böylece telefon yada bilgisayar olsun , windows yada linux olsun hepsi aynı yöntemle haberleştikleri için kolayca anlaşabilirler.

TCP, internet protokollerinden biridir. gönderilen verinin ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder bundan dolayı bir çok sistemde TCP kullanılır.

Buna Bakmayı Unutma:  Pazarlamaya Giriş

UDP ise gönderilen verilerin doğruluğunu ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmez bundan dolayı TCP ye göre daha hızlıdır.

Bizde tüm protokollerde çalışsın diye TCP/UDP yi seçiyoruz… Bu seçenek yoksa direk TCP seçeneğini seçin.

Uzak Sunucu Bölümü: 

Aşağıda belirteceğimiz porta sadece izin vereceğimiz bilgisayarların ulaşmasını istiyorsak buraya IP adresini giriyoruz. ama unutmayalım ki eğer sabit IP’li bir IP adresi girmez isek karşı tarafın IP’si değiştiğinde bu alanı yeniden güncellemeniz gerekecek. Boş bırakırsak IP kontrolu yapmadan direk modeme ulaşarak belirtilen porta yönlenir.

Dış Başlangıç Portu:

Süperonline modemde dışarıdan hangi porttan gelecekse o portu yazıyoruz örneğin bizim IP adresimiz 111.222.333.444 ise ve buraya 8081 portu verirsek 111.222.223.224:8081 adresine girince bu portu dinler ve iç IP ye ve porta yönlendirir.

Dış Bitiş Portu:

Dışarıdan beklenen port bi blok halinde ise mesela 8080 den 8090 a kadar tüm portlar yönlendirilecekse buraya bitiş portu girilir eğer tekse başlangıç portu ile aynı port girilir.

Yerel Kullanıcı:

Dışarıdan gelen istek hangi makineye yönlenecekse o makinenin IP’si yazılır. Ancak işlem yapılırken makinen açık ve IP almış olması lazım. Örneğin Benim bilgisayarımın IP si 192.168.1.100 ben onu girdim.

Yerel Başlangıç Portu:

Dışarıdan gelen isteği yönlendireceğimiz portun adresi buraya giriyoruz. her zaman dışarıdan gelen portla yönlenen yerel port aynı olmaya bilir. Örneğin dışarında 80. port talep edilmiştir. ancak sizin bilgisayarınızda 81. portta web servisinizi mevcut ise 81. porta yönlendirirsiniz. böylece 111.222.223.224:80 talep edilen istek 192.168.1.100:81 porta yönlendirilmiş olur.

Yerel Bitiş Portu:

Yerel porttada bir blok IP varsa onunda bitiş IP si buraya girilir.

Adresleme Adı:

Buraya da ileride hatırlamak için bir ad verebilirsiniz. Bu ad Yönlendirilenler listesinde görünür.

Buna Bakmayı Unutma:  Git Komutları ve Kullanış Şekilleri

 

Superonline Fiber İnternet Modem Arayüzünde Port yönlendirmede güvenlik açısından dış portları standartların dışında vermeye çalışın.. örneğin bilgisayarınızda ki web sunucunuza dışarıdan erişmek istediğiniz dış portu 1231 gibi bir port vererek IP adresinizi bulsalar bile web portunuza direk ulaşamazlar.

 


4 Replies to “Superonline Fiber Modem Arayüzünden Port Yönlendirme”

  1. Yapmaya Çalışıyorum ama Port Checker dan Baktığımda Port Kapalı Gözüküyor Bana Yardımcı Olabilirmisiniz ?

    1. Çok büyük ihtimal CGN havuzundasın gidip superonline nı arayaıp ben port açamıyorum siz açar mısınız diyeceksin

  2. Superonline ile defalarca görüştüm sistemde istediğiniz portlar açık diyorlar. Yerel ağda bağlanabildiğim porta harici ip ile bağlanamıyorum. Cgn konusunda müşteri temsilcisi hiç bir demiyor. Statik ip aldırmaya çalışıyorlar. Başka bir çözümü var mı acaba?

  3. SUperonline destek temsilcilerinin bir şey bildiği yok. Modemde 100.70.98.213 IP no görünüyor, whatismyipaddress.com sitesi ise 37.130.123.219 veriyor. SOL destek 37. ile başlayan IP no yanlış diyor. Peki dedim her ikisi ile dışarıdan açtığım porta ulaşamıyorum, olması lazım deyip geçiştiriyorlar, sırf bu yüzden Millenicom geçtim, şansıma tüküreyim onlarda aynı modemi veriyorlar ve aynı sorun onlarda da var. Vodafone geçeceğim bakalım, hayırlısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir