Microsoft; Windows 11 İçin MS Office’ in Görselliğini Yeniden Tasarlıyor

Microsoft, Office’i Windows 11’e daha çok benzeyecek şekilde yeniden tasarlıyor.

Büyük bir heyecanla beklenen Windows 11 birçok yenilikleri de beraberinde getirecek. Bunlardan biri de hiç şüphesiz yeni teması olacak. Microsoft bu yeni temanın kendi programları ilede uyumlu olması amacıyla Microsoft Office’de de kullanmayı planlıyor.

Office uygulaması komut şeritlerinin üzerindeki düz ve koyu renkler- Excel için orman yeşili, Word için koyu mavi, PowerPoint için turuncu, vb. renkler yerine logo ve görünümde renkler konusunda da değişikliğe gidecek. Microsoft’tan bir yetkili bunların yerini nötr gri bir renkle değiştireceğini duyurdu

2016’dan beri Office uygulamalarını farklılaştıran araç çubuğu renklerini ortadan kaldıran Microsoft, Office’e Windows 11 işletim sisteminin doğal bir uzantısı gibi görünmesini sağlayan daha temiz bir görünüm kazandırıyor. Yuvarlatılmış köşeler ve daha tutarlı tasarım, Windows 11‘in “cam” görünümüne tam olarak uyacak.Office ve Windows’u eşleştirdiğinizde Office teması varsayılan olarak Windows temanızla eşleşir. Bu nedenle, Windows‘u koyu bir tona ayarladıysanız, gecenin bir yarısı o dönem ödevini bitirmek için Word’ü açtığınızda parlak beyaz bir ekrandan dolayı renk patlaması yaşamazsınız.

Ancak Office görünümünü özelleştirmek isteyen kullanıcılar için Microsoft, müşterilerin çeşitli görünümler seçmesine izin verecek.

Microsoft, her Office uygulamasının üst kısmındaki komut şeridine birkaç ekstra piksel ayırmış gibi görünüyor. Belgenin, e-tablonun veya sunumun başlığı, otomatik kaydetme geçişi ve özelleştirilebilir hızlı erişim araç çubuğu komutlarının yerini alarak artık kullanıcıların uygulama penceresinin en sol üst köşesinde gördüğü tek şey olacak

Office uygulamalarınızın en üstüne sık kullanılan komutları yerleştirmenize olanak tanıyan hızlı erişim araç çubuğu, Office’in yeni sürümünde varsayılan olarak devre dışı bırakılacaktır. İsterseniz etkinleştirebilirsiniz, ancak komutlar, daha temiz yeni görünümü korumak için şeridin üstünde değil, altında görünecektir. Yeni Office yalnızca görsel bir değişikliğe gidiyor gibi görünüyor, yeni teknik bir özellik yok gibi.

Buna Bakmayı Unutma:  Türkiye'de Alınan Vergi Türleri

Yakında test betalarını yayınlayacak olan Microsoft’un bu yeniliği bakalım kullanıcılar arasında beğenilecek mi?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir